צרו קשר לייעוץ ראשוני
ללא התחייבות

התקשרו 03-505-5799 או השאירו פרטים:

עו"ד התחדשות עירונית - כל מה שאתם צריכים לדעת

תוכן עניינים

על פי נתונים עדכניים, חלק ניכר מהפרויקטים בתחום הבנייה בארץ קשורים להתחדשות עירונית, כאשר ההערכות מראות שפרויקטים מסוג זה מהווים כ-35% מכלל התחלות הבנייה במדינת ישראל. פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית כוללים בעיקר פרויקטים מסוג פינוי בינוי ו- תמ"א 38 חיזוק והריסה ובניה מחדש. כמו כן, דוח הרשות להתחדשות-עירונית הצביע על כך שהפעילות בתחום הגיעה לשיא של כל הזמנים.

הדו"ח חשף כי השנה בלבד ניתנו למעלה מ-20,000 היתרי בנייה ליחידות דיור באזורי התחדשות עירונית. בהתחשב בכך שסך התחלות הבנייה השנה בארץ עומד על כ-63,000, ברור שלהתחדשות עירונית יש תפקיד מרכזי בשוק הנדל"ן. מאז חקיקתו של חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, צבר התחום תאוצה והפך לאחד מענפי הנדל"ן המתפתחים בקצב המהיר ביותר.

מומחים בתחום צופים כי היקף פרויקטים מסוג התחדשות עירונית ימשיך להתרחב בשנים הקרובות שכן מספר התושבים בארץ צפוי לגדול, הביקוש לדירות יעלה בהתאמה ומנגד הקרקעות באזורי הביקוש מוגבלים. 

פרויקטים של התחדשות עירונית מבוצעים במקומות שונים ברחבי הארץ, תוך התמקדות בהחייאת מרכזים עירוניים ושכונות מגורים ותיקות שבהן הקרקע לא מנוצלת בצורה מיטבית.

מבחינה משפטית, פרויקטים מסוג זה דורשים מעורבות של עורכי דין מקרקעין בעלי ידע מיוחד בתחום ההתחדשות העירונית, זאת בשל המאפיינים המיוחדים שיש בפרויקטים אלה, כגון הליכי התכנון, התנהלות מול בעלי דירות, מתן ביטחון וערבויות המותאמים לפרויקטים אלו ומקובלים בהם, עריכת הסכמים באופן המותאם לאופי הפרויקט ולאתגרים שיש בו, לדוגמה לוחות זמנים, שיקול דעת של גורמי התכנון, הסכמות של בעלי דירות, תנאים מתלים מיוחדים וכדומה. 

כאשר הנכם נדרשים לבחור עורך דין לליווי פרויקט התחדשות עירונית חשוב לבחור עורך דין מקרקעין ותיק שמתמחה בתחום ההתחדשות העירונית, שכן מדובר בפרויקט מורכב מתחום המקרקעין עם היבטים מיוחדים לתחום ההתחדשות העירונית. 

עורך דין התחדשות עירונית רונאל שווגר

התחדשות עירונית  – רונאל שווגר ושות'

המשרד בהובלתם של עורכי הדין צלי שווגר וידיד רונאל, מלווה פרויקטים גדולים בכל רחבי הארץ בתחום ההתחדשות העירונית לרבות ליווי  פרויקטים של תמ"א 38 וזאת החל משנת 2006.  לעורכי הדין במשרד ניסיון של למעלה מ – 20 שנים במהלכן פיתחו מומחיות ייחודית בתחום ההתחדשות העירונית ובטיפול בעסקאות מורכבות הדורשות הבנה מעמיקה של מספר נושאים משפטיים בתחום הנדל"ן. 

כמו כן, משרדנו מתמחה בליווי בעלי דירות ובעל ניסיון בכל הנדרש בעבודה עמם כדי להביא לקידום עסקה באופן המיטבי.

לעניין זה חשוב לציין שבחירת עורך דין המתמחה בייצוג בעלי דירות הנה עדיפה לבעלי הדירות שכן עורך דין שכזה מורגל בעבודה מול בעלי דירות, מכיר את הקשיים והחששות שמאפיינים אותם ואת הפתרונות והדרך הנכונה להתנהל מולם.

בנוסף, עורכי דין המתמחים בייצוג בעלי דירות לא נמצאים במצב של ניגוד עניינים מול יזמים פוטנציאלים שאולי הם יצגו בעבר או בהווה והדבר מקנה ביטחון ותחושה טובה יותר לבעלי הדירות לדעת שאין קשר כזה וגם חופש פעולה מקסימלי לעורך הדין בייצוג שלו אתכם (בכל מקרה ראוי שכל עורך דין שתבחרו יצהיר בפניכם כי אינו מספק שירותים או נמצא בקשרי עבודה עם היזם שתבחרו).

עבודתנו מתאפיינת בליווי אישי וברמת זמינות גבוהה לכל עסקה באופן מקיף, החל מהמשא ומתן הראשוני, דרך הבנייה ועד לסיום הפרויקט ורישום הזכויות בלשכת רישום מקרקעין.

אנו מתמקדים בכל פרויקט באופן אישי ובוחנים את המאפיינים הספציפיים שבו לרבות היבטי מיסוי, פוטנציאל תכנון, היקף זכויות קיים, מספר הבעלים, וההשלכות של כל אלה ועוד על העסקה וכדאיותה הכלכלית.

כיצד מסייעים עו"ד התחדשות עירונית רונאל שווגר ושות' בייצוג דיירים בשלבי הפרויקט השונים

עורכי דין ממלאים תפקיד מכריע בפרויקטים של התחדשות עירונית, ומעניקים סיוע רב ערך בשלביו השונים של הפרויקט. בתחילת הפרויקט וגיבושו עורכי הדין מסייעים בגיבוש ראשוני ויצירת נציגות, לאחר מכן בקיום מכרז יזמים וסיוע בבדיקת ההצעות ובבחירת ההצעה העדיפה לבעלי הדירות, בהמשך בניסוח הסכם המגן ושומר על זכויות בעלי הדירות בהיבט החוזי לצד הסבר והסרת חששות שנובעים פעמים רבות מתוך חוסר ידיעה והיכרות של התהליך, בשלב התכנון עורכי דין יכולים לעזור להתמודד עם אתגרים תכנוניים והחלטות של רשויות התכנון שמשליכים על בעלי הדירות וההסכם. כמו כן, עורכי הדין בודקים את הסכמי המימון ומבטיחים הגנה על זכויות בעלי הדירות אל מול היזם והוגף המממן את הפרויקט (שמבקש לרשום משכנתה על הקרקע לטובתו כתנאי להענקת המימון), במהלך הדרך מתבצעות עסקאות של בעלי דירות שמוכרים את דירותיהם ועורכי הדין מסייעים בביצוע העסקה (שכפופה לכניסת הקונה בנעלי המוכר ומחייבת את הקונה על מסמכים המבטיחים את האמור), בנוסף עורכי הדין מבטיחים קבלת ערבויות במועד הנדרש, שמירתם בנאמנות עבור בעלי הדירות, וזאת לצד ליווי הבנייה ופתרון בעיות שעולות במהלכן, ליווי בהשלמת הבנייה וקבלת אישורים נדרשים עבור בעלי הדירות ורישום הדירות בטאבו בסיום הפרויקט (האמור הנו על קצה המזלג בלבד ובפועל מדובר בהמון פעולות נוספות וליווי משפטי הניתן לאורך שנים).

יצוין כי פעילות חשובה ביותר ונוספת של עורכי הדין, מעבר לפן המשפטי, הנו ביצירת פתרונות למחלוקות שעולות במהלך הפרויקט.

בכל מקרה של מחלוקת שעלולה להתעורר עורכי הדין מספקים תמיכה באמצעות משא ומתן, גישור ואף ליטיגציה.

כמו כן, עורכי הדין מוודאים שמירה על זכויות ע"פ חוק של קשישים בהתחדשות עירונית, וזכויות שניתנות לאנשים עם צרכים מיוחדים או במקרים מיוחדים.

הניסיון הרב שצברנו במשך שנים של עיסוק בליווי בעלי דירות בהתחדשות עירונית מקנה לנו את היכולות להבין את הצרכים והרגישות של בעלי הדירות, ואת הליווי המותאם והנכון עבורם.

להבדיל מליווי יזם, ליווי בעלי דירות מצריך סבלנות גבוה יותר, מחויבות ורגישות מסוג אחר, התנהלות שונה בקידום העסקה, יכולות התאמה אישית לקהלים שונים ועוד. כמו כן, התמקדות המשרד בליווי בעלי דירות מונעת מאתנו מצב של ניגודי עניינים.

עו"ד התחדשות עירונית אחראי על מתן ייצוג וליווי משפטי מקיף עבור בעלי דירות. עם תפקידיו המגוונים של עורך הדין ניתן למנות:

  • הבנת הסטטוס התכנוני במתחם/אזור בו מצוי הפרויקט וקיום מכרז יזמים – עו"ד במשרדנו לומד את הסטטוס התכנוני, בהתאם מנסח מכרז יזמים ומזמין יזמים מנוסים להגיש הצעות, בהמשך בוחן את ההצעות והמציעים – ניסיון מקצועי, קיומן של תביעות ויכולות כלכליות לרבות בהזמנת דוחות עסקיים.
  • ניסוח הסכמי התקשרות בין כל הצדדים –  קיום מו"מ לגיבוש נוסח הסכם עם היזם הנבחר שיבטיח לבעלים תמורות מקסימליות, בטוחות ע"פ חוק, ערבויות נדרשות, לוחות זמנים ונקודות יציאה, בנוסף ניסוח הסכם שירותים עם מפקח בניה מטעם בעלי הדירות ונותני שירות אחרים הנדרשים לבעלים בעסקה.
  • פיקוח על הליכי התכנון עד לאישור תוכנית וקבלת היתר – מעקב אחר קידום הליכי התכנון בהתאם להסכמות החוזיות לרבות לוחות הזמנים ועדכון בעלי הדירות.
  • קיום מו"מ עם הבנק המלווה את הפרויקט – זאת כדי לגבש נוסח הסכם מימון (של הבנק מול היזם) שלא יהיה בו כדי לפגוע בזכויות הבעלים בקרקע ובעסקה.
  • ליווי הבנייה עד להשלמתה.
  • פיקוח על רישום הדירות החדשות על שם בעלי הדירות.

ליווי בעלי דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית

משרדנו צבר ניסיון עשיר לאורך השנים באמצעות ייצוג יזמים וגם דיירים בעסקאות שונות.

ניסיון זה העניק לנו הבנה עמוקה של האינטרסים המשפטיים והפיננסיים של שני הצדדים, בעלי הדירות והיזמים, וגם של הבנקים והקרנות הממנים עסקאות אלה.

ניסיוננו לימד אותנו כי אנו מעדיפים ללוות את בעלי הדירות וכיום מרבית עבודתנו הנה מול בעלי דירות, והניסיון שנצבר עקב כך הוא ייחודי וערכו רב עבור בעלי הדירות וגם עבור יזמים אשר נדרשים להתנהל מול בעלי דירות ולמצוא פתרונות שיש בהם לגרום לעסקה להיחתם ולהתממש.

משרדנו בוחר בקפידה קבלת לקוחות חדשים שכן מרבית העבודה נעשית ע"י השותפים בעצמם ואינה מועברת לעורכי דין צעירים.

הידע וההיכרות שרכשנו מניסיוננו הרב בעבודה מול בעלי דירות מאפשר לנו לנווט ביעילות בסוגיות המורכבות שעולות בפרויקטים מסוג זה. ניסיון זה חשוב שכן הוא נותן לנו הבנה ייחודית של הצרכים והחששות הייחודיים לבעלי הדירות. אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם לקוחותינו על מנת למצוא פתרונות הנותנים מענה לדאגותיהם של בעלי הדירות, ובמקביל מבטיחים שהפרויקט יתקדם בצורה חלקה ויעילה ככל האפשר.

מעטפת שירותים רחבה במהלך ליווי פרויקטים של התחדשות עירונית

פעילות ההתחדשות העירונית במשרדנו מלווה בתמיכה מקיפה לאורך כל הפרויקט. השירותים שלנו נעים משלב גיבוש בעלי הדירות, בחירת נציגות, מכרז, משא ומתן ראשוני וחתימת ההסכם, ועד סיוע בהליכי תכנון, ייצוג מול רשויות המס, הדרכה בהסכמי מימון ושירות ופיקוח במהלך בנייה ומכירת דירות. כמו כן, אנו מספקים ליווי גם ברישום הבית המשותף בסיום הפרויקט.

הצוות שלנו בקיא בטיפול בפרויקטים בשלבים שונים, כולל כאלו שסיימו בנייה וקיבלו אישורי אכלוס. בנוסף, אנו בעלי ניסיון רב בייצוג דיירים וידועים במתן שירות אישי ומקצועי ובליווי צמוד.

לסיכום 

בין אם אתם מעוניינים להוציא לפועל פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, רמת השרון, בת ים, רעננה , הרצליה או ראשון לציון, ובין אם בכוונתכם להתקשר בהסכם להקמת פרויקט בתחום ההתחדשות העירונית במקומות אחרים בארץ, פניה לעורך דין התחדשות עירונית המתמחה בייצוג בעלי דירות תקדם את האינטרסים שלכם ותתרום להצלחת הפרויקט. 

כמשרד עורכי דין מקרקעין המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית ובייצוג בעלי דירות, אנו ממליצים בחום לפנות אלינו כבר בתחילת התהליך, לפני החתימה על מסמך משפטי מחייב כלשהו. כך תבטיחו שתקבלו ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי שימנע טעויות ויבטיח את הצלחתכם.

למידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות, אנא השאירו את פרטיכם באמצעות טופס יצירת הקשר.

לצורך קידום העסקה משרדנו מציע שני מסלולים:

מסלול ליווי מלא מקיף לבעלי דירות

מסלול בדיקה הסכם לפני חתימה

מחיר: 9,360 ₪ כולל מע"מ

תנאי תשלום
עד 10 תשלומים, ללא ריבית, בכרטיס אשראי

זמן עבודה
5 ימים מביצוע ההזמנה וקבלת ההסכם 

לאחר ביצוע ההזמנה יש לשלוח את הסכם לכתובת office@wrs-law.co.i

בדיקת הסכם - חוות דעת שניה התחדשות עירונית

פעמים רבות בעלי דירות נדרשים לחתום על הסכם והם אינם מרגישים שלמים עם ההסכם שמונח לפניהם וחוששים לחתום מסיבות שונות.

במקרים שכאלה יכולים אותם בעלי דירות לפנות למשרדנו ולבקש חוות דעת שניה לגבי ההסכם (הפנייה יכולה להיות ע"י בעלים יחיד או מספר בעלים שפונים במשותף בקשר לאותו הסכם).

אנו נבחן את ההסכם, נספחיו ואת החברה היזמית ע"י הזמנת דוח עסקי ונכין עבורכם דו"ח תמציתי של עיקרי ההסכם (בטוחות וערבויות, לוחות זמנים, בדיקת החברה היזמית, הוצאות, תמורות לבעלים וכדומה).

מטרת הדוח לבחון האם עיקרי ההסכם סבירים ומקובלים ובכך לייצר שכבת הגנה נוספת לבעלים טרם חתימתם על ההסכם.

שיתוף: